Wisła i atrakcje

Wisła to popularna miejscowość turystyczno-noclegowa w Beskidzie Śląskim u źródeł rzeki Wisły, zwana ze względu na swoje uroki ”PERŁĄ BESKIDU ŚLĄSKIEGO

Nie ma lepszego i piękniejszego miejsca na spędzanie wolnego czasu wraz z całą rodziną. Malownicze, łagodne wzgórza, pokryte gęstym (choć już nie wszędzie) lasem mieszanym i poprzecinane wstążkami potoków sprawiają, iż Wisła jest miejscowością niezwykle atrakcyjną i chętnie odwiedzaną przez rzeszę turystów i wczasowiczów, którzy spragnieni relaksu, wrażeń i piękna beskidzkich okolic powracają do nas o każdej porze roku.

WISŁA położona jest w dolinie rzeki Wisły, w środku Beskidu Śląskiego na poziomie 431-1220 m.n.p.m. Otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m.n.p.m.) Stożka (980 m.n.p.m.) i Przełęczą Kubalonki (761m.n.p.m.), od wschodu zaś Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i przełęczą Salmopolską (934 m.n.p.m.). Najwyższym szczytem Wisły jest Barania Góra (1220 m.n.p.m.), najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego – Skrzyczne 1257 m.n.p.m. Miasto zajmuje powierzchnię ponad 110 km kw., a liczba stałych mieszkańców wynosi 11 370 osób. Naturalnym bogactwem są lasy (70% ogólnej powierzchni).

W masywie Baraniej Góry utworzony został w 1953 roku Rezerwat Krajobrazowy (383 ha). Potoki Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka, po połączeniu tworzące rzekę Wisłę, stanowią rezerwat wodny ze szczególną ochroną pstrąga potokowego. Duży obszar Wisły objęty jest ochroną Natura 2000.
Na tych, którzy zagoszczą w Wiśle, czekają liczne górskie szlaki turystyczne.

Hotel „Gołębiewski” zaprasza do Aqua Parku ze zjeżdżalniami, saunami, zdrowotnymi jackuzzi, basenem sportowym i basenem ze sztuczną falą.

Tradycyjnie w Wiśle w sezonie letnim, w pięknie zadaszonym amfiteatrze w wiślańskim parku (na jednej z ławeczek siedzi Stanisław Hadyna), odbywają się liczne imprezy:

Weekend z Wiślaczkiem (w programie m.in. wybory Miss Weekendu, parada pań z pieskami, programy rozrywkowe przy czynnym udziale publiczności),
Lato z Filharmonią i Dni Muzyki Organowej (od czterdziestu lat we współpracy z Filharmonią Śląską w Katowicach),
Tydzień Kultury Beskidzkiej (jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie od 1964 roku, przy udziale zespołów z różnych stron Polski i świata oraz twórców ludowych z całego Podbeskidzia),
Dni Wisły – dożynki i święto miodu,
Beskidzki Piknik Country „Wiślaczek” (pomysł połączenia muzyki folkowej górali beskidzkich z amerykańską muzyką ludową zrodził piknik country).
Rajd Wisły zapewniający emocje wszystkim fanom motoryzacji, urozmaicany jest imprezami towarzyszącymi.  Letnie Grand Prix w skokach narciarskich i zawody Pucharu Świata odbywające się na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza ściągają do Wisły  najlepszych skoczków z całego świata i tłumy kibiców. Wrażenia niezapomniane!

Zimowe piękno Beskidów zauroczyło wielu miłośników sportów zimowych. Na terenie Wisły działa 18 wyciągów narciarskich typu orczykowego i talerzykowego,  5 krzesełkowych na Stożku, od 2008 roku na Soszowie, od XII 2009 wyciąg Nowa Osada i od XII 2010 na Cieńkowie i wyciąg Klepki. Stoki są przystosowane do organizowania narciarskich i snowboardowych mistrzostw, zimowych konkurencji i zawodów dla sportowców początkujących i zaawansowanych. Stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlane. Dla zawodowców nie lada gratką są skocznie narciarskie (Malinka, Centrum) i doskonale przygotowane narciarskie trasy biegowe ze strzelnicą biathlonową na Kubalonce, zmodernizowane na Międzynarodową Olimpiadę Młodzieży na luty 2009. Ogromną atrakcją są również zimowe kuligi w zaprzęgach konnych przy świetle pochodni połączone z pieczeniem kiełbasek lub prosiaka przy dźwiękach muzyki góralskiej – w tym specjalizuje się m.in. biuro turystyczne ‚Watra”. Największym zimowym atutem Wisły był Adam Małysz, można go czasem gdzieś spotkać…

Zabytki:
* karczma z 1794 r. obecnie Muzeum Beskidzkie- Centrum, ul. Stellera.
* enklawa starego budownictwa drewnianego (obok Muzeum )- stoją tam: drewniana stara szkoła z 1891 r.,   przeniesiona tu z Wisły-Jonidła chałupa góralska z początku XX w., obecnie „Stara Karczma”
* kościół ewangelicki wybudowany w 1838 r. – przykład architektury klasycystycznej.
stara szkoła (vis a vis kościoła ewangelickiego) wzniesiona w 1824 r. na niej tablica poświęcona kompozytorowi Janowi Sztwiertnia.
* hotel Piast, pierwszy hotel w Wiśle wybudowany około 1885 r.
* zameczek myśliwski Habsburgów z 1897 r., obecnie po przeniesieniu spod Baraniej Góry od 1987 r. siedziba wiślańskiego Koła PTTK (ul. Lipowa)
* kościół katolicki z 1865 r., przebudowany i rozbudowany w 1970 r. (ul. Lipowa, obok dworca PKS)
* drewniane wille z początku XX w. (np. „Zacisze” i „Dąbrówka” przy al. Burschego)
* willa „Koliba” przy ul. Gimnazjalnej
* Zameczek Prezydenta na Zadnim Groniu w Wiśle Czarnem wybudowany w 1930 r. według projektu arch. Szyszko – Bohusza dla prezydenta Mościckiego, a służący obecnemu prezydentowi.

MUZEA:
* Galeria Trofeów Adama Małysza
* Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej, Przysłop pod Baranią Górą;
* Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego i Enklawa Starego Budownictwa, ul. P. Stellera 1, tel. 855 22 50 – ekspozycja stała „Kultura materialna górali śląskich” i ekspozycje zmienne;
* Muzeum Narciarstwa, OWS „Zimowit”, ul. Wodna 3, 855 27 98;
* „Izba leśna”, Przysłop pod Baranią Górą, Wisła Czarne;
* Ośrodek Edukacji Ekologicznej – ekspozycja flory i fauny Beskidu Śląskiego, Istebna, 855 60 14.

Rozrywka:
* weekendowe imprezy letnie w amfiteatrze – park w Centrum;
* małe wesołe miasteczko i plac zabaw dla dzieci – park w Centrum;
* dyskoteka, m.in. w hotelu „Gołębiewski” i Restauracji „Polonia” (Wisła-Nowa Osada);
* Aqua Park w hotelu „Gołębiewski”, basen w OS „Start”, basen w OW „Beskidy”, w hotelu „Stok”;
* Park Linowy – przy skoczni w Centrum;
* Koleje linowe na Stożek, Soszów, na Nowej Osadzie i na Cieńków

Sąsiedztwo uzdrowiskowego Ustronia, bogatego w wyciągi narciarskie Szczyrku, pięknej kulturowo Istebnej czy Koniakowa słynnego z koronek to dodatkowe atuty i kolejne miejsca warte poznania.

Zapraszamy do tego przecudnej urody zakątka Polski!!